Jak ve vývojářské dokumentaci nejlépe znázornit rozklad procesů?

Jeden z účastníků školení Čtvrtletní kurz profesního růstu analytika vznesl následující dotaz týkající rozkladu procesů v BPMN alias procesní mapy: “Jde mi o to, jak v EA vyrobit diagram Strom rozkladu procesů tak, aby sdílel elementy s diagramem Chod procesu. Nyní mám problém, že v Project Browseru vzniká resp. zaniká strom dle toho, který z diagramů právě upravuji. Vysvětluji v dalším textu…” Na toto téma je následující článek

Problém k řešení

Účastník dále pokračuje vysvětlením:

Máme nějaký Chod procesu (viz na následujícím obrázku vlevo), který má současně i rozklad vnořením procesů do sebe. Rád bych tento rozklad zobrazil i jako strom rozkladu (viz na obrázku vpravo):

   

Výchozí stav postupu

V BPMN 2.0 mám diagram Chod procesu, v něm prvky Activity (typ abstract), nižší aktivita je v Project Browseru podřízená vyšší activity, v Project Browseru takto vznikl strom (viz obr. níže):

   

Problém: Když vytvořím diagram “Strom” s existujícími aktivitami, které “přeskládám” do stromu, tak nižší aktivita v Project Browseru přestane být podřízená vyšší aktivity – v Project Browseru takto strom zanikne (viz obr. níže).  Jinými slovy v Project Browseru vzniká resp. zaniká strom dle toho, který z diagramů právě upravuji.

   

Jak tento problém řešit? ptá se účastník.

Odpověď

Paradox je v tom, že zrovna tento diagram rozkladu procesu v této podobě jako strom dělám jen výjimečně a to na žádost byznysu apod. a navíc nikoliv v EA, ale v nějakém jiném “malovátku”. On je totiž tento diagram rozkladu dobrý akorát pro vysvětlení stromu resp. pro jiné účely než vývoj (např. marketing, prezentace v PowerPointu apod.) Například ve výkladu školení (jak jej máte na obrázku) se objevil pro pochopení při vysvětlení rozkladu procesů.

Ale co se týče samotné „vývojářské dokumentace“, tak ho v podstatě nepotřebuji a navíc, diagram v této podobě je velmi nepřehledný, protože se na jednu stránku určitě nevejde celý strom … a to je problém.

Pro účely vývoje používám jiné zobrazení tohoto stromu, které je mnohem přehlednější.

Při tomto jiném postupu se rozklad procesů zobrazí účastníkům projektu ve dvou dokumentech:

1) v EA v Project Browseru tak, jak to máte na obrázcích před úpravou (což není výstup, ale všichni vývojáři  to v EA vidí, pro vývoj dostatečné)

2) Nosné analytické dokumenty píši ve Wordu. Dá se tedy využít struktura nadpisů alias Headings ve Wordu. Procesní model má potom svůj obraz přes úroveň nadpisů, kde jedna úroveň rozkladu = jedna úroveň nadpisu.

Jakmile se toto dodrží, tak se rozklad procesů objeví ve Wordu velice přehledně ve dvou pozicích:

a) v navigačním okně při práci s dokumentem (anebo v režimu Osnova, ale to je hodně „divoké“ a nebezpečné pro úpravy)

b) v obsahu (tj. pole TOC), který je  vložen hned v úvodu celého dokumentu, což je důležité hlavně pro výstupní dokumentaci z vývoje. Samotný rozklad je tedy reprezentován zobrazeným obsahem. Doporučuji, aby nadpisy měly jednak předsazeno strukturované číslování:

1 Nadpis X

  1.1 Nadpis Y

  1.2 Nadpis Z

atd.

a také doporučuji, aby nadpisy měly svoje odsazení, což zvýrazní strukturu stromu rozkladu procesů.

V samotném textu Wordu (Normal) se v příslušné kapitole koncového prvku (Task v syntaxci BPMN 2.0) popisuje samotný proces případně i použití případů užití. V navigačním okně si můžete prohlížet rozklad procesů velmi přehledně (rozbalovat a sbalovat úrovně).

Mohu konstatovat, že je to určitě přehlednější, než sada diagramů bokem, které zabírají spoustu stránek, a velmi obtížně se v nich účastník projektu orientuje .

Konec článku

 

Nepřehlédněte aktuální nabídku

Prosperující SW firma hledá analytiky a JAVA programátory v okolí Hradce Králové

V případě zájmu pište na e-mail objects@object.cz
 
Categories

About the Author:

správce a majitel Serveru objektových technologíí http://www.objects.cz

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

Leave a Reply